Az „aukció” szó hallatán sokak lelki szemei előtt alighanem előkelő hölgyek és urak jelennek meg, amint magasba emelt tárcsákkal licitálnak méregdrága festményekre vagy más műtárgyakra. Lévén, hogy ez egy autós oldal, sokan rávághatják, hogy egyes árveréseken különleges járművekért is késhegyre menő csaták alakulnak ki – ezúttal viszont még egy ennél is speciálisabb területről, a rendszámokról lesz szó. Az Automeister szervizhálózat friss cikkében egy a sajtót bejáró közelmúltbeli hongkongi aukció kapcsán a feláras hazai rendszámokkal kapcsolatos aktualitásokra is kitérünk.
A minap az arrafelé igen jelentős ünnepnek számító holdújévre időzített árverésen nem kevesebb mint 11,4 millió hongkongi dollárt (átszámítva nagyjából 562 millió forintot) fizetett valaki a „88” feliratú rendszámtábláért. És bár ez nem magyarázza teljes mértékben az összeg abszurditását, azért tegyük hozzá, hogy a 8-as számot kimondottan szerencsésnek tartják a kínai kultúrában (emlékezzünk csak vissza, hogy a pekingi olimpia megnyitója 2008. 08. 08.-án, helyi idő szerint 8 óra 8 perckor kezdődött), így nem csoda, hogy a szóban forgó szám az egyik legkapósabb a Kínához tartozó városállamban.
Azért csak az „egyik” legkapósabb, mert az „S” feliratú tábláért most 14,2 millió helyi dollárt (kb. 700 millió forintot) adtak, míg a helyi rekorder a „W”, amelyért még 2021-ben fizettek ki 26 millió hongkongi dollárt (azaz csaknem 1,3 milliárd forintot). Szinte hihetetlen, de még ez a nagyobbfajta vagyon is csak a 15. helyre elegendő a minden idők – hivatalos úton – legdrágábban megvett rendszámait tartalmazó listán. Utóbbi rangsor első 4 helyén dubai rendszámokat találunk, közülük is a legborsosabb ára a „P 7” feliratnak volt, amelyért még 2023-ban fizettek 55 millió dirhamot, vagyis forintban kifejezve több mint 5,7 milliárdot.
Nem véletlenül vetettük azonban közbe az imént, hogy ezek csak a hivatalos értékesítések, az interneten fellelhető hírek alapján ugyanis mind az „F1” (Anglia), mind a „New York” (USA), mind az „MM” (USA) rendszámokért minimum 20 millió dollárt, átszámítva már a valaha volt legnagyobb lottóötös összegén is túltevő, mintegy 7,7 milliárd forintot sem sajnált az új tulajdonosuk. Innen nézve szinte megmosolyogtató, hogy a New York rendszám egy „mezei”, Volvo V70 kombin díszelgett, míg a másik két tárgyat a vételáruknak megfelelőbb kocsikra, egy Bugatti Veyronra, illetve egy Mercedes-Maybach S-Classra rögzítették.
Magyarországon ilyen téren még csak hasonló nagyságrendű összegekről sem hallani, hisz mifelénk már az is nagyobb hír volt, hogy jó pár éve egy apróhirdetésekre szakosodott portálon 700 ezer forintért feltűnt a „KACSA 1” rendszám – bár azt nem tudjuk, hogy ez végül stílszerűen egy Citroen 2CV-n kötött-e ki. Ez a pénzmennyiség pedig nem sokkal több, mint amennyit mostantól egy szabadon választott rendszámért kell leszurkolni idehaza.
Nemrégiben nagy visszahangot kapott, hogy februártól jelentősen nőtt a műszaki vizsgáért fizetendő összeg, az viszont már jóval kisebb hullámokat vetett, hogy ezzel párhuzamosan a tetszőleges feliratú rendszámok is jócskán megdrágultak. Ez idő tájt egy „egyéni” rendszám (amely megtartja a 4 betű+3 szám felállást, azaz például BOND 007) kiváltása 151 810 forintba, míg az „egyedi” rendszám (amelynek betű/szám aránya eltérhet a hagyományostól, azaz lehet pl. COBRA 11) 587 250 forintba kerül. A fantáziájukat szabadra engedő hazai autósok így az említett dubai „P 7”-nél frappánsabb rendszámtáblákat is ki tudnak találni –ráadásul a végeredmény még tízezerszer olcsóbb is lesz.
Illusztrációnk a mesterséges intelligencia segítségével készült.